Valcha


Jak se vyrábí prací prostředky

Autor: olympus | Březen 24th, 2011

První prostředek na mýtí (mýdlo) se na Středním východě vyrábí již 5000 let. V dobách dávno minulých se se mýdlo používalo k čištění zanícených ran a praní prádla. Teprve v prvním století našeho letopočtu se začalo mýdlo používat na mytí. Zatímco mýdlo a jeho výroba má dlouholetou existenci, ale první syntetický prostředek na mytí byl objeven v roce 1916 a teprve v roce 1933 byl připraven dosti šetrný mycí prostředek, který byl použitelný v širokém spektru účinnosti.

Ve všech tekutinách působí mezi molekulami působí síly. Tyto síly povrchové molekuly vtahují dovnitř tím vzniká povrchové napětí. Právě toto povrchové napětí brání vodě, aby se stala účinným mycím prostředkem. Když se voda dostane do styku například s částečkou nečistoty na látce, molekuly vody se spojují mezi sebou, a nikoli s nečistotou. Jinými slovy, voda nečistotu nenamočí. Mýdla a syntetické mycí látky obsahují látky, které způsobují, že se zmenšuje povrchové napětí vody a voda se stává “ vlhčí „

Molekuly povrchově aktivních látek mají podobu pulce ocásky jsou hydrofobní to se znamená že se spojí s tukem hlavička se spojí s molekulami vody a ty se je vytrhnou v povrchu špinavé látky. Díky mechanickým účinku při praní se uvolní kapičky tuku, které jsou ve vodě ve formě emulze, kde kapičky jsou obaleny povrchově aktivními látkami.

01

  1. kapka vody utvořená povrchovým napětím
  2. molekula vody se rozpadá účinkem povrchově aktivních látek
  3. saponát rozloží mastnotu do kapiček obalených saponátem
  4. některé látky se napojují na hlavy molekul saponátu, poté se molekuly saponátu spojí svými hydrofobními částmi a jsou upět odtrženy a špína je uvolněna do vody

Mýdlo

Mýdlo vzniká reakcí tuků s louhy (hydroxid sodný, draselný). Tato reakce se nazývá zmýdelnění.

02

V továrnách na výrobu mýdla se tato reakce provádí za zvýšeného tlaku a teploty 130 °C. Při reakci vzniká mýdlo a glycerol ten se z reakční směsi odstraňuje a tekuté mýdlo dochází k dalšímu zpracování. To dodá mýdlu požadovaný tvar, barvu a vůni. Při konečném zpracování se také z mýdla odstraňuje přebytečná vlhkost. K mýdlům, která jsou určena na praní se přidávají další látky (povrchově aktivní), které zvyšují užitné vlastnosti. Mýdlo na praní je vyráběno ve formě vloček, které se získají poté co je mýdlo rozprašuje do válce na jehož stěnách dochází ke krystalizaci mýdla ve formě malých vloček, tyto vločky se v konečné fázi z bubnu odstraní pouhým seškrabáním.

Výroba pracího prášku

03

Čistící prostředek se vyrábí smícháním všech přísad kromě bělidla a vůně. Tyto dvě látky se přidávají na konci procesu výroby. Smícháním všech látek vzniká hustá kašovitá hmota, která se suší. Po usušení a přidání bělidel a vůní se balí a je připravena k použití. Do tekutých pracích prostředků se přidává speciální látka zvaná Hydrotrop. Tato látka zabraňuje, aby se kapalné směsi tekutého pracího prostředku rozdělili.

Zanechat komentář